vasárnap, február 05, 2012

Super Bowl napja...

Jó napot, jó szurkolást!

A sörök be vannak már készítve mindenkinél? Ma este lesz az Amerikai Foci Bajnokság (NFL) döntője a Super Bowl itt „nálunk”: Indianapolis-ban.

Mit mondjak, egy biztos: nem minden nap van ilyen jelenség errefelé. Persze nagyobb sporteseményt leszerveznie a városnak már nem újdonság. Évtizedek óta itt van minden évben a világ legnagyobb nézőszámú sporteseménye: az Indy 500 autóverseny, a maga 250-300 ezer látogatójával. Ezzel szemben a Super Bowl napjára 150 ezer emberre számítottak. Szóval nem is a látogatók száma, hanem a figyelem. A Super Bowl állítólag az év legnézettebb sporteseménye lesz nem csak itt az USA-ban, hanem az egész világon. Ez utóbbit nem tudom, hogy csak a helyi „propaganda gépezet” része vagy ténylegesen így is van, de egy biztos: nagy a felhajtás.

Mielőtt testközelből beszámolnék a felhajtás mértékéről egy gondolat a „propaganda gépezetről”. Erről jut eszembe, utoljára a „propaganda gépezet” kifejezést még egy nem teljesen kapitalista országgal kapcsolatban említettem. Bár itt az USA-ban kisebb fajta agymosás elhitetni mindenkivel, hogy az adott sportban tényleg itt koronázzák meg nemcsak az USA, de az egész világ legjobbjait.

Ez magyar szemmel, aggyal és agy nélkül is elég furcsán hangzik, mindjárt picit bővebben is kifejtem. A Super Bowl nyertes csapatát tudjátok hogyan fogják itt a következő Super Bowl-ig emlegetni? World Champion. Magyarul: Világbajnok. Ez véletlen lenne? Nem hiszem. A baseball bajnokság (MLB) döntőjét hogyan hívják? World Series. Magyarul: Világ Sorozat.

Ugye mondtam, hogy így hívják (World Series)...
A kosárlabda bajnokság (NBA) nyertes csapata? World Champion. Magyarul Világbajnok.

Hívják NBA Champion-nak is
Hívják World Champion-nak is

A szerénységi díjat a jégkorongozók kapják. Az NHL-re nem hallottam még ezt a nagyzolást. Bár itt meg kell jegyezzem, hogy az NHL-t az USA nem egyedül szervezi, hanem Kanadával közösen. Lehet innen a nagyobb szerénység...


Hogy érzékeltessem: ez kb olyan, mintha a magyar halászléfőző bajnokság nyertesét nem magyar bajnoknak hívnánk, hanem világbajnoknak. Valahogyan nem is áll rá a szám, Persze nem vitatom, hogy az amerikai focicsapatok a világon a legjobbak ebben a sportban. Viszont az is tény, hogy hasonló erőfeszítéssel nem is játsza ezt a sportot senki semmilyen más országban. Talán Kanada van a legközelebb a maguk CFL-jével.

Akárhogyan is, a Super Bowl-t, mint eseményt valahol a Bajnokok Ligája döntő és az Olimpia között képzeljétek el. Bajnokok Ligája döntőhöz azért hasonlít, mert az itteni legnépszerűbb sportág legfontosabb mérkőzése. Viszont azért hasonlít az Olimpiához, mert Indianapolis egy részét két hétre átépítették csak erre az eseményre. A város körül már két éve elkezték bővíteni a körgyűrűt: több helyen hat sáv irányonként, vadonatúj hotelt építettek a belvárosban...

Hogy mekkora esemény is ez a Super Bowl: nagyon sok cég rendkívüli összegeket fektet idehozni klienseket. Jótékonysági céllal sok-sok buli van itt, de persze nem kifejezetten jótékonysági céllal is van bőven... Minden valamire való celeb itt van most a városban, persze mi nem láttunk senkit sem, amikor a Super Bowl Village-ben voltunk. Viszont mesélték, hogy emberek a St Elmo étterem előtt gyülekeztek egyik este, mert elterjedt a hír, hogy bent vacsorázik Drew Brees illetve a bárban éppen Troy Aikman iszogatott egy sört. Mindketten nagyon híres irányítók az NFL-ben. Troy Aikman már visszavonult, Drew Brees még aktív, jelenleg karrierje és népszerűsége csúcsán. Aztán azt is hallottam, hogy 500-600 magánrepülőgép leszállási engedélyt igényeltek a mérkőzés napjára. Nagyon komoly.

Nagy esemény a Super Bowl idejére az ún. ZIP LINE. Ez egy kb. 800 láb (kb. 243.84 méter) hosszú magasvezeték, amin végig lehet csúszni a járókelők feje felett. Itt egy videóklip, hogy miről is van szó. Erre jegyeket elővételben már régóta nem is lehet venni, helyszínen is csak hosszú sorbanállás után. Mesélték, hogy volt két fiatal, akik megvették a 10 dolcsis jegyüket, aztán mikor a nekik kijelölt időpontra mentek a ZIP LINE-hoz, felajánlottak (ismeretlen vagyonos ember) nekik 500 dolcsit, ha átadják a jegyüket. Persze így is tettek. Egy biztos, most a városban sok olyan ember van, akinek 500 dolcsi semmi. Tegnap este mondták a hírekben, hogy az átlagos… ismétlem az átlagos belépő ár a mérkőzésre: 4500 dollár! “Egyebet nem tudok elmondani, kérem kapcsojja ki…” (Szalacsi Sándor után szabadon)

Csoda, hogy kapni lehet: páholy a Super Bowl-ra egy héttel a mérkőzés előtt

Szóval nagy esemény az biztos. Egy napon a belvárosban kiállítottak 33 Indycar versenyautót. Ezekből 32 (ennyi csapat van az NFL-ben) az NFL csapatoknak megfelelően volt lefestve. Aztán “szétszórták” őket Indy külvárosában különböző helyeken. Egyet tegnap sikerült is megnéznünk. Ez a Philadelphia Eagles csapat színeiben pompázott:


Nem tudom mikor lesz itt Indy-ben újra Super Bowl, de eddig csupa jókat mondanak erről az eseményről (tavaly Dallas-ban volt, ott nagy gondok voltak), ráadásul a Lucas Oil stadion is nagyon szép, vadonatúj létesítmény, úgyhogy szerintem néhány even belül újra lesz itt Super Bowl. Akkor már jó lenne még több részletről testközelből beszámolni.


Go Giants!

Nincsenek megjegyzések: